Programa:
Bus atliekami tradiciniai ir šiuolaikinės tradicinių V. Afrikos ritmų aranžuotės.
ANTA
Tai djembes mokytojo Mamady Keita 1998m. sukurtas ritmas, skirtas koncertui Briuselyje su jo grupe Sewa Kan. Žodis Anta malinke kalboje (Gvinėja) išvertus reiškia – Eime. Ritmas atliekamas koncerto pradžioje.
Tai skamba lyg posakis – pradedam, koncertas prasideda!
DIABARA
Ritmo pavadinimas kilo iš instrument pavadinimo. Tradiciškai ritmas buvo grojamas pasveikinti atvykus garbiam svečiui į kaimą.
HAKILI
Žodis Hakili reiškia pagarba. Ritmas Hakili primena mums apie pagarbą, nuoširdumą ir meilę. Tai dalykai, kuriuos mes turėtume išsaugoti gyvenime ir nepamiršti jų kasdienybėje.
KOMODENU
Šis ritmas kilęs Gvinėjos ir Malio valstybių kaimynystėje. Grojamas abiejose šalyse, tik turi skirtingas interpretacijas. Ritmą atlieka juokdariai ir klounai. Tai žmonės, kurie atsiranda netikėtai ir pralinksmina šventes savo nuostabaus grožio kostiumais, o jų pasirodymai būna juokingi, palydimi akrobatiniais šuoliais ir įvairiomis mimikomis.
Komodenu taip pat yra dainos pavadinimas, kuri dainuojama kartu su šiuo ritmu. Komo – yra amuletas turintis antgamtiškų galių, o Komodenu yra asmuo kuris kreipiasi į vaikus. Kai Komo išeina iš savo namų, moterys ir vaikai, neturintys teisės jo pamatyti turi likti namuose.
KONDEN
Konden yra kaukės šokis. Tai yra kaukė, kuri greitai juda ir šoka. Ritmas skirtas paaugliams 15-20m. Konden kaukė bėga paskui jaunus vaikinus ir pavijusi juos užgauna su rykšte. Senais laikais , kaip ir daugeliui šokių, Konden buvo akompanuojama dainuojant ir plojant. Kaukė-šokėjas turi šakeles su lapais į savo rankas. Kaukė atrodo iš ties bauginantis ir maži vaikai jos išsigąsta, jų baimė sustiprėja dar labiau, nes dažnai suaugę sako: „Jei būsi negeras, Konden ateis ir pačiups tave!“
YANKADI – MAKRU
Tai du populiarūs ritmai, kurie yra sujungti ir skirti viliojimui.
Jauni žmonės iš vieno kaimo kviečia kaimyninį kaimą į Yankadi šventę. Dažniasuiai renkasi 15-20m. jaunimas, bet suaugę taip pat mėgsta dalyvauti šioje šventėje. Šokiai prasideda nuo lėto Yankadi ritmo ir pasigirdus signalui pereina į greitą ritmą Makru. Abu ritmai yra labai populiarūs, ypač Gvinėjos sostinėje – Konakri.
Atlikėjai:
Babara Bangoura – tradicinio bene žinomiausio afrikietiško būgno – djembe – virtuozas iš Gvinėjos. Charizmatiškąjį atlikėją, pastaruosius kelerius metus graibstomą visame pasaulyje, į Lietuvą atlydės jo perkusininkų komanda – Amara Toure ir Aboubacar Toure – bei gvinėjietis šokėjas ir Seny Bangoura. Atlikėjai parodys tai, kas unikalu jų gimtosios šalies muzikinėje kultūroje – gyvai atliekamos muzikos ir energingo tradicinio šokio sintezę, dialogą, kuris suprantamas be žodžių bet kuriame pasaulio kampelyje kiekvienam, besidominčiam autentiškomis Vakarų Afrikos muzikos tradicijomis.
O kad Afrika artima lietuviams, ant scenos įrodys šiemet penkerių metų sukaktį mininti perkusijos studija „Afrikos būgnai“. Pasak jos įkūrėjo, perkusininko Gedimino Mačiulskio, projektą verta išvysti vien dėl kitokios kultūros pažinimo bei progos sugriauti stereotipus apie muziką bei svečias šalis:„ Kelionės – turbūt niekas nesiginčys – mus praturtina. Šis vakaras su bus muzikinė kelionė į daugeliui mitais apipintą žemyną. Koks jis iš tiesų? Ko ten galbūt bijome ir ko nesitikime išvysti? Galbūt vieni išvys egzotiką, o kiti – tokius pačius žmones, tik gimusius labai toli nuo mūsų?“
Į vieną projektą susivieniję lietuviai ir gvinėjiečiai atliks tradicinių afrikietiškų ritmų modernias aranžuotes. Skambės tradiciniai Vakarų Afrikos instrumentai: djembe, dunun būgnai, melodingasis balafonas.